Erişilebilirlik
Orion AVM, which fulfills the necessary conditions within the scope of “Shopping Mall without Barriers” project, has received USTAD 2011-2: 2015 Environmental and Building Systems Certificate and has accessibility features.


Orion ön girişinde yer alan danışma bankosunda, engelli vatandaşlarımıza daha rahat hizmet verilmesini sağlamak amacıyla “Erişilebilirlik İletişim Noktası” bulunur.


Görme engelli ziyaretçilerimiz için engelli otoparkından erişilebilirlik noktasına kadar, zeminde Engelli Kılavuz Çizgileri bulunmaktadır. Kılavuzu takip eden görme engelliler kolaylıkla alışveriş merkezi içine ulaşabilirler.


Orion AVM ön otoparkının yasada belirtildiği üzere %5’i, engelli ziyaretçilerimizin otomobilleri için ayrılmıştır.


Erişilebilirlik noktasında, görme engelli ziyaretçilerimiz için Braille Alfabeli Kat Planları yer almaktadır.


Erişilebilirlik noktasında, işitme engelli ziyaretçilerimiz için Mi-Fi Kulaklıklı Sistem vardır.


Engelli Otoparkı alanında, engelli ziyaretçimizin ihtiyaç duyması halinde kullanabilecekleri Görevli Çağırma Butonu yer almaktadır.


Akülü tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaralanabilmesi için “Akülü Araba Şarj Noktası” alışveriş merkezimizin ön kapı yanında bulunmaktadır.


Alışveriş merkezi giriş kapılarında engelli müşterilerimizin kullanımı için tekerlekli sandalyeler mevcuttur.


Engelli ziyaretçilerimizin Orion içerisinde acil bir durumda danışma personelimize ulaşabilmeleri için kullanabilecekleri 4 adet telsiz mevcuttur.


Restoran bölümündeki ortak alanda ve terasta, tekerlekli sandalye kullanan ziyaretçilerimizin daha rahat yanaşabilecekleri ve sandalyelerini altına sokabilecekleri yükseklikte ve genişlikte masalar bulunmaktadır.


Müşteri asansörlerimiz, engelli ziyaretçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmiştir. Asansör çağırma panoları ile kabin içindeki düğmelerde Braille Alfabeli bilgiler bulunur. Asansörümüz, bulunduğu katı sesli olarak bildirir.


Asansör yanlarında bulunan merdivenlerde, engelli müşterilerimizin rahatça kullanabilecekleri, iki farklı yükseklikte tutunma bariyerleri bulunur.


Orion içindeki büyük yönlendirme levhalarıyla ziyaretçilerimizin aradıklarını bulması ve hangi yöne gitmesi gerektiğini görmesi kolaydır.


Orion üst kattaki asansör yanında, engelli ziyaretçilerimizin tek başlarına veya aileleriyle kullanabilecekleri diğer WC’lerden bağımsız bir Engelli WC bulunmaktadır. Bu Engelli WC kapısında ışıklı uyarı levhası ve içerisinde de acil durum butonu yer alır. (Ayrıca her kattaki tüm WC’ler içerisinde engelli kabini mevcuttur.)


Orion’da mescitlerin bulunduğu alanda ayrıca bir mescit de engelli ziyaretçilerimize tahsis edilmiştir.


Orion AVM Yönetim çalışanlarına, danışma personeline, tüm güvenlik ve temizlik çalışanlarımıza Erişilebilirlik Noktaları gösterilerek ilgili eğitimler verilmiş olup ihtiyaç halinde kendilerinden yardım isteyebilirsiniz.


Orion içerisindeki pek çok noktada, kolonlarda ve büyük mağazaların içlerinde Acil Durum Butonları vardır. Sağlık veya güvenlik sorunu olduğunu düşünen ziyaretçilerimiz bu butona bastıklarında çok kısa bir süre içerisinde kendilerine ulaşılır.


Acil durumlar için engelli müşterilerimizin toplanabileceği, Acil Durum Engelli Toplanma Noktası vardır. Bu noktada yer alan megafon sistemi ile engelli ziyaretçimiz kendisine yardımcı olacak ilgililerle iletişime geçebilir.


Acil Çıkış kapılarında sesli ve ışıklı uyarı sistemi bulunmakta olup AVM içi ortak alanda da anons sistemi devrededir.